Plastika nosu- pooperační stav

 

Plastická operace nosu probíhá v celkové anestezii. Po plastické operaci nosu musí pacient minimálně jeden den zůstat na klinice plastické chirurgie, kde na něj dohlíží zdravotnický personál i lékař. Klient, který podstoupil plastickou operaci nosu, musí dodržovat týden klidový režim. Po plastice nosu je výsledný tvar nosu zafixován sádrovou dlahou a do nosních dírek je vložena tamponáda. Ta může být pro některé kleinty nepříjemá, protože zabraňuje dýchání nosem. Proto se mohou nkteří klienti po operaci cítit nepříjemně a mít problém se spánkem. Tamponáda nosu je odstraněna druhý nebo třetí den, ale sádrová dlaha je odejmuta až po čtrnácti dnech. I po této době je ale vhodné si ji přikládat na noc.

Možný je výskyt otoků a krevních podlitin v obličeji, které se dají zmírnit pomocí obkladů a chlazení. Tyto otoky vznikají především při větších teplotních výkyvech. Pacient také může mít pocit ucpaného nosu, kteý je však způsoben otokem sliznice. Doporučuje se týden nesmrkat a případné sekrety odstranit štětečkem podobně jako při čištění uší.

Pro správní hojení je nutné přesně dodržovat pokyny, které vám lékař dá. Důležité jsou zejména tlakové masáže, které mají zabránit komplikacím v hojení po plastické operaci nosu. Přesnou podobu tlakových masáží vám vždy vysvětlí lékař, protože je velice individuální, obecně však funguje na principu opakovaného tlačení na nos, které by se mělo provádět několikrát denně.

Přiližně po jednom měsíci by již nos měl mít výslednou podobu. I přesto se však mohou občas objevit otoky. Proces hojení je dovršen po několika měsících, ale do běžného života se můžete vrátit samozřejmě mnohem dříve. Do zaměstnání bývá vhodné nastoupit po týdnu v případě, že nevadí společensky sádra na nose nebo až po jejím sejmutí, tedy asi po dvou týdnech. S fyzickou zátěží je to individuální, u někoho je možné začít se sportem už po třech týdnech. Záleží hlavně na úspěšnosti hojení. Vyhýbejte se však míčovým sportům a podobné aktivitě, kde může dojít k poranění nosu.

Dalším omezením, které plastická operace nosu přináší, je zákaz opalování po plastice. Nedoporučuje se opalovat se v letních měsících asi tři měsíce po plastické operaci, protože by mohlo dojít k nepřirozené pigmentaci operovaného nosu. V zimě je naopak nos náchylnější k omrzlinám.

Plastická operace nosu tedy jistě není jednoduchou záležitostí a pokud chcete docílit dokonalého výsledku, bude vás to stát trochu omezení a dodržování určitých pravidel, za výsledek to však stojí. Pokud všechna doporučení lékaře dodržíte, můžete se těšit z úžasného výsedku plastické operace nosu, která vám může změnit celý život.

Plastická operace nosu může být proplacena zdravotní pojišťovnou, pokud je přímo předepsána lékařem. To je většinou v případě deformací způsobených úrazem nebo pokud pacient trpí deformitou od narození, to je například rozštěp nosu a horního patra. Zákrok je také hrazen, pokud má klient problém s dýchaním v důsledku nesymetrie nosní přepážky. V takovém případě se jedná o zákrok zvaný septoplastika a je často vykonáván přímo u ORL lékaře.